All for Joomla All for Webmasters

Görülesi Yerler

Mağara

Yenice-Karabük Demiryolu üzerinde, ilçe merkezine 2 km. mesafede bulunan ve halk tarafından ”İn” olarak adlandırılan mağara, yer altı araştırmalara konu olabilecek özelliklere sahiptir.
Osmanlı döneminde ”İn Divanı” ve bağlı kariyeler, adını bu mağaradan almış ve uzun süre bu yer halkının yaşantısında önemli bir yer tutmuştur. Daha yakın zamanlara kadar sürü sahiplerinin, özellikle kış aylarında sürülerini barındırmak için bu mağarayı tercih ettikleri bilinmektedir. Çünkü mağara içinde 600-700 başlık keçi ve koyun sürüsünü barındırabilecek alanlar mevcuttur.
Halk arasında mağara ile ilgili bir rivayet vardır ki, çok ilginçtir. Rivayet, mağara içinde bulunan kuyuya düşen bir köpeğin Bartın’dan çıktığı şeklindedir.

Süreyya Çamlığı

Yenice – Zonguldak demiryolu hattının Kayadibi mevkiinde yer alır. İran Şahı Pehlevi’nin karası Süreyya’nın adına ithafen bu isim verilmiştir. 1960’lı yılarda ülkemizi ziyaret eden İran Şahı’nın karısı Süreyya, trenle seyahatleri esnasında Yenice’den geçerken burada mola vererek kahvaltı yapmışlardır.
Yenice Orman İşletmesi’nin Kayadibi İşletme Şefliği sınırları içinde güzide bir mesire yeridir.

Orman İçindeki Dinlenme ve Mesire Yerleri

Fındıkaltı Dinlenme Tesisleri

Yenice Orman İşletmesi’nin İncedere Şefliği içinde, ilçeye 17 km. mesafededir. Tesis, Orman İşletmesi tarafından inşaa edilmiştir, İlçe halkının hafta sonu tatillerini geçirmek için tercih ettiği bir mesire yeridir

Gökpınar Dinlenme Tesisi

Yine Orman İşletmesi tarafından inşa edilen orman içi dinlenme tesislerindendir. Kavaklı Orman Serisi içinde, Gökpınar Yaylası olarak adlandırılan orman zirvesinde yer alır. Bu seride 4 hektarlık bir alının Arberatum (Açık Hava Orman Müzesi) sahası olarak tescil edilmesiyle genellikle ormancılık alanında araştırma yapan yerli ve yabancı bilim adamlarının dikkatini çekmekte ve burada her yıl ormancılık alanında bilimsel çalışmalar yapılmaktadır.

Göktepe Tabiat Parkı

Bir süre Geleneksel Zümrüt Yenice Göktepe Şenlikleri’nin yapıldığı Göktepe Tabiat Parkı (Göktepe Yaylası), Yenice’nin en güzide ve halk tarafından özellikle yaz ayları boyunca dinlenmek ve piknik yapmak üzere tercih edilen, orman içi sayfiye yeridir. İlçe merkezine 9 km. mesafededir.

Yaylalık Dinlenme Tesisleri

Yenice Orman sınırlarının içinde yer alan Araştırma Ormanı’nın Sala-vattepe serisinde yer alan ve Araştırma Şetliği binasının olduğu alanda Orman Bakanlığı tarafından 14 yataklı bir otel inşaatı tamamlanmak üzeredir. Bu yatırım aynı zamanda orman turizminin altyapısını oluşturacak niteliktedir.

Acısu

Böbrek ve romatizma hastalarının şifa niyetiyle kullandıkları acı su kaynaklarından en bilineni, Sarıot orman bölgesinde, Yenice-Salavattepe orman yolu üzerinde yer alanıdır. Yenice’ye 30 km.’dir. Burada Orman İdaresi tarafından yıllar önce yapılan beton barınaklar mevcuttur. Çevre ile ve ilçelerden gelerek burada şifa arayanların sayısı hayli fazladır. İçildiğinde böbrek taşlarının düştüğüne, sıcak su banyosu yapıldığında romatizma hastalığını iyileştirdiğine inanılır. Yine Yenice încedere orman serisi Kaptan Mevkiinde ve Yamaç Köyü’nde aynı özellikte iki adet acı su kaynağı daha bulunur.

Şeker Kanyonu

Karabük- Yenice Karayolu’nun 3. kilometresinde yer alan Şeker Mevkiinden başlayan kanyonun toplam uzunluğu 6.5 km. olup, 2 km.sinden yol geçmekte ve 2. km.sinden sonra 4.5 km. Kanyoning yapmaya uygun bir alandır. Kanyoning yapmaya uygun olan bu alanda yer yer zorlu geçişler ve daralmalar vardır. Bazı yerlerde yüzmek zorunlu hale gelmektedir. Kanyon yüksekliği 100 metreden başlayıp 250 metreye kadar yükselmektedir. Kanyonun kayaları, kaya tırmanışları için uygun bir yapıya sahiptir.